SEYAHATE ÇIKMADAN

Tatiliniz için hayaller kurmaya başladınız. Ama nereden başlayacağınıza karar veremiyorsunuz. Size birkaç önerimiz var.

Destinasyon

Tatilinizin uzunluğu önemli. Kısa bir tatil için 3-5 saati geçmeyen yerleri tercih edin. Uzun tatiller içinse tüm dünya keşfedilmeyi bekliyor. Tatile beraber gideceğiniz kişiler varsa herkesin ortak ilgisini çekecek yerleri listeleyin. Birden fazla yere gidilecekse ara ulaşımların rahat olup olmadığına bakın. Belki de görülecek bir yeri başka bir seyahate bırakmak iyi fikir olabilir. Mevsim olarak gitmek istediğiniz yerlerin durumuna bakın ve uygun olmayanları listenizden çıkarın. Listenizde yer alan yerler hakkında araştırma yapın. Oralara girmiş arkadaşlarınızla konuşun. Gördüklerini, deneyimlediklerini ve hissettiklerini sorun. Tüm bunların sonucunda elinizde kalan destinasyonlar için bir maliyet çalışması yaptırın. Elinizdeki tüm bilgilerle nereye gideceğinize karar vermek çok daha kolay olacaktır. Hem üzülmeyin; listedeki diğer yerlere gitmek için daha çok fırsatınız olacak.

Zaman

Deniz-kum-güneş tatili yapmak istiyorsunuz. Tayland’a veya Karayipler’e yaz aylarında gitmemelisiniz. Kenya’da Büyük Göç’ü görmek istiyorsunuz veya Güney Afrika’da büyük balinaları izlemek veya Machu Pichu’ya tırmanmak. Liste daha uzayıp gidebllir ama gitmek istediğiniz yer ve yapmak istediğiniz şeyler için doğru zaman olup olmadığını bilmeniz önemli. Ayrıca mevsime göre hazırlıklarınızı yapmalısınız.

İlgi Alanı

Deniz-kum-güneş; safari, balayı, kültürel keşif, doğaya dönüş, wellness veya farklı bir sebep. Hatta bunların birkaçının bir arada olduğu bir seyahat. Tatilde yapmak istedikleriniz, gideceğiniz yeri hatta gideceğiniz zamanı dahi etkileyecek bir konu. Yapmak istediklerinizi sıralarken hangilerinin daha önemli olduğuna karar vermek önemli. Zira bir tatile bunların hepsini sığdıramayabilirsin.

 

Ana sayfada SEYAHAT ARA ya tıklayarak Destinasyon / İlgi Alanı / Zaman filtrelerini kullanabilir ve sizlere önerdiğimiz seyahat programlarını inceleyebilirsiniz.

 

Önemli Bilgiler

 

·         Gidilecek yerlerin Vize durumunu mutlaka kontrol edin.

 

·         Gidilecek ülkede herhangi bir güvenlik sorunu, doğal afet, salgın hastalık veya tatilinizi etkileyecek önemli bir gelişme olup olmadığını araştırın.

 

·         Gideceğiniz yer için herhangi bir aşı gerekip gerekmediğini öğrenin. Afrika ülkeleri gibi bazı yerler için seyahat öncesi aşı olmanız gerekebilir.

 

·         Gideceğiniz yerdeki önemli kural ve kanunları öğrenin. Turist olarak dahi orada olsanız o ülkenin kanun ve kuralları sizin için de geçerli olacaktır büyük ölçüde.

 

·         Gideceğiniz yere ilişkin bir araştırma yapın. Tarihi, kültürü, dili, dini, demografik yapısı gibi konularda genel bilgi edinin.

 

·         Yerel dilde birkaç kelime öğrenin. Her zaman sempatiyle karşılanacaktır.

 

·         Piriz ve voltaj gereksinimlerini öğrenin. Adaptöre ihtiyacınız olabilir.

 

·         Gideceğiniz yerde geçerli olan para birimi nedir? Yerel para birimine değişikliği nerelerde yapmanız daha avantajlı olur? Kredi Kartı kullanımı ve Bankamatikler yaygın mı? Bu gibi finansal konular hakkında seyahat öncesi yeterince bilgi edinin.

 

·         Gidilecek yerde garsona veya rehbere ne kadar bahşiş bırakmak gerekir. Önden fikrinizin olmasında fayda var.

 

·         Seyahat Sigortası, gittiğiniz yerde veya yolculuk esnasında başınıza gelecek olumsuz durumlara karşın sizi belirli limitlerde koruyacak bir araçtır. Başıma bir şey gelmez demeyin; sigortanızı yaptırın.

Bu bilgilerin birçoğunu, ilgili destinasyonun Pratik Bilgiler bölümünde bulabilirsiniz.

Yola Çıkarken

 

·         Fazla eşya almayın. Gittiğiniz yerde de alışveriş yapmak isteyeceğinizi hesaba katın. Tüm uçuşlardaki bagaj hakkınızı öğrenin.

 

·         Pasaportunuzu yanınıza aldığınızdan emin olun.

 

·         Biletleriniz, Voucherlarınız ve tüm seyahat dökümanlarınızı yanınıza alın.

 

·         Balayı tatiline çıkıyorsanız oteliniz Evlilik Cüzdanınızı görmek isteyebilir; yanınızda bulunmasında fayda var.

 

·         Yurtdışı Çıkış Harcınızı önden bankaya yatırmaya çalışın; havalimanında vakit kaybetmeyin.

 

·         Uçuşlarınızda online check-in yapın. Böylece hem check-in için daha az beklemiş olursunuz hem de havayollarının bazen yaptığı overbooking nedeniyle uçuşunuzu gerçekleştirememe riskini ortadan kaldırmış olursunuz.

 

·         Uçuşta rahat edeceğiniz kıyafetler giyin.

 

·         İyi yolculuklar..

 

Eşsiz güzellikteki yerleri keşfetmek için hemen seyahatinizi planlamaya başlayın...