Fas

Fas, Arap ve Berber kültürünün ağırlıkta olduğu bir yer olsa da 60’lara kadar süren Fransız sömürgesinin de bıraktığı birçok iz olmuş. Hem Akdeniz hem de Atlas Okyanusu’na kıyısı bulunduğundan, Agadir ve Essaouira gibi sahil kasabaları, deniz tatili için gelen turistlerle dolup taşıyor. Son yıllarda Essaouira, Marakeş’e yakınlığı ve bohem hayatıyla yoğun ilgi gören bir yer. Tabi Fas yalnızca deniz tatili için değil; kültürel mirasları, zamanın durmuş olduğu hissini uyandıran şehirleri, rengarenk pazarları ve jip safari, tırmanış, çölde konaklama gibi doğa ile iç içe aktiviteler için de seyahat edilen bir yer

 

FAS LÜKS TATİL

 

Fas’a genelde ilk giriş noktası olan Kazablanka, herkesin aklında filmiyle özdeşleşmiş bir yer. Atlas Okyanusu kıyısında yer alan bu şehir; tarihi meydanları ile bir gününüzü geçirebileceğiniz bir yer. Fas’ta en ilgi gören şehir Marakeş. Egzotik Arap kültürü ile modern şehir hayatını bir araya getiren bu şehir, İstanbul gibi zıtlıkların bir arada yaşandığı bir yer. Burada, eski hanlardan dönüşen riad’larda konaklamanızı öneririz. Bahçeleri ile de ön plana çıkan bu şehirde dünyanın en büyük ikinci camisi olan II. Hasan Camisi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz. Buradan günübirlik Atlas Dağları’na bir gezi yapıp Berber kültürü tanıyıp muhteşem bir doğanın içinde huzur bulabilirsiniz. Eğer doğa sporlarını seviyorsanız, Atlas Dağları’nda birkaç gününüzü geçirmenizi öneririz. Burada Ouarzazate’ye geçip Atlas Stüdyoları’nı ziyaret edebilir; Mumya ve Gladyötör gibi filmlerin çekildiği yerleri görebilirsiniz. Tatilinize biraz macera katmak isterseniz, çölde bir-kaç gece kamp yapmanızı öneririz. Yıldızların altında ıssız bir yerde uyumak size bambaşka bir deneyim yaşatacak. Eğer tatiliniz uzunsa, eski başkent Fes’e de gitmelisiniz. Dünyanın en eski ve en büyük ortaçağ şehirlerinden olan Fes, size zamanda bir yolculuk yaptıracak. Fas, rengarenk pazarların bulunduğu ortaçağ mimarisini koruyan şehirleri Marakeş ve Fes, bembeyaz kumsalların uzandığı Agadir ve Essaouira, Berberlerin yaşadığı Atlas dağları ve uçsuz bucaksız çölleri ile, ziyaretçilerine birbirinden farklı deneyimler vaat ediyor.

Pratik Bilgiler

Saat Farkı:

 GMT +1

Başkent:

 Rabat

Uçuş Süresi:

 5 saat

Para Birimi:

 Arapça

 

 

 

 

Gitmeniz İçin9Neden
1Eski ve yeninin cümbüşü: Marakeş
2Kazablanka
3Arap&Berber&Fransız kültürlerinin izleri
4Atlas Okyanusu Sahilleri
5Agadir ve Essaouira’da deniz tatili
6Atlas Dağları’nda Berber Kültürü
7Çöl’de safari
8Atlas Stüdyoları
9Tarih&Kültür&Gurme&Doğa&Deniz bir arada

NE ZAMAN GİTMELİ

Ocak Şubat Mart
Nisan Mayıs Haziran
Temmuz Ağustos Eylül
Ekim Kasım Aralık

MULTI-CENTERS

Bu destinasyon ile birleştirilebilecek diğer destinasyonlar, seyahatler ve öneriler...
İncele


ORTA DOĞU & K. AFRİKA GRUBUNDAKİ DİĞER DESTİNASYONLAR

İspanya: Kuzeyinde yer alan İspanya ile hem deniz hem de hava yoluyla rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
Saat Dilimi: 
UTC+1:00

Telefon Kodu: 
+212

Resmi Dil: 
Arapça

Diğer Diller: 
Fransızca

Başkent: 
Rabat

Din: 
İslam


Önerilen Havayolları: 
THY, Royal Air Moroc

Uçuş Süresi: 
5saat

Ana Havalimanı: 
Kazablanka

Para Birimi: 
Fas Dirhemi

Vize: 
Yok

Priz: 
Tip C Fiş (2 dişli)

Bahşiş: 
Ufak hizmetlerde dahi bahşiş beklenir; hizmet sektörü geçimini ağırlıklı olarak bahşişten sağlamaktadır. Hizmetin büyüklüğüne göre ufak bozukluklardan 5-10%'a kadar bahşiş verebilirsiniz. Rehberlere bahşiş verilmesi genel uygulamadır.

NE ZAMAN GİTMELİ

Ocak Şubat Mart
Nisan Mayıs Haziran
Temmuz Ağustos Eylül
Ekim Kasım Aralık

MULTI-CENTERS

Bu destinasyon ile birleştirilebilecek diğer destinasyonlar, seyahatler ve öneriler...
İncele
Eşsiz güzellikteki yerleri keşfetmek için hemen seyahatinizi planlamaya başlayın...