Bali

M.Ö 2.000 e varan tarihiyle, Bali antik bir tarihe sahip bir ada. Çin, Hint ve özellikle Hinduizm kültürlerinin etkisinde kalmış ve bunun yansımalarını dillerinde, mutfaklarında ve sanatlarında görmek mümkün. Adada yer alan 20bin tapınağıyla, adaya neden “Tanrıların Adası” denildiği anlaşılıyor. Bazı Balinezler’in evinde hatta otelinizin bir bölümünde bile kutsal yerlerle karşılaşmak mümkün. Günlük olarak hazırlanan ve “canang sari veya sesajan” adını verdikleri, Tanrılar’ına sunulan çiçeklerden oluşan adaklar; her yerde karşınıza çıkacak. Üzerine basmamaya çalışın; kötü şans getirdiğine inanılıyor. “Eat, Pray, Love” filminde de spirütelliği ile ön plana çıkan bu ada; yoga ve meditasyon workshop’ları için de ziyaret edilen bir yer. Dünyanın en yoğun Müslüman nüfusuna sahip Endonezya’ya bağlı bu adanın neredeyse tamamının Hinduizm’e inanması, ziyaretçilerini ilk şaşırtsa da; bu durum adanın tarihi boyunca bağımsız olarak kalmasından kaynaklanmaktadır. Her ne kadar 19 ve 20. yy.’da Hollanda Krallığı bu adayı Endonezya’nın geri kalanı gibi sömürgeleştirmeye çalışsa da, Balinez’lerin buna karşı başlattıkları isyan karşısında tam bir egemenlik sağlayamamıştır ve Bali’nin renkli kültürü kesintiye uğramamıştır. Adanın, tam anlamıyla ikonik bir çok tapınağı bulunmaktadır: Ulawatu Temple ve Tanah Lot Temple bunlar içinde en turistik olanlar.

 

BALİ LÜKS TATİL

 

Dünyanın en büyük takımadası olan Endonezya’da 17.000’nin üzerinde ada bulunsa da Bali’nin konumu çok farklı. Ülkeye gelen turistin de 3/4’ünden fazlası yalnızca Bali’yi ziyaret ediyor. Bali, 500’ü aşkın mercan topluluğuyla; dünyanın en önemli dalış merkezlerinden; neredeyse Karayipler’deki resiflerin toplamının 7 katı kadar zenginliğe sahip. Bali’nin sunduğu farklı deneyimler, ziyaretçilerini fazlasıyla memnun ediyor. Birçok adada bulamayacağınız güzelliklerle dolu Bali. Adanın güneyinde yer alan bembeyaz kumsalları ve egzotik bitki örtüsü bunlardan biri. Seminyak, hem chic restoran ve barları hem de lüks otelleri ile gözde bir yer. Nusa Dua da adanın en güneyinde, bembeyaz kumsalları ve sakinliğiyle özellikle balayı tatiline gidenleri cezbediyor. Bali tam anlamıyla bir Spa cenneti. Otellerin içlerinde yer alan lüks Spa merkezleri Bali masajı başta olmak üzere doğal ürünler kullanılarak misafirlerine özel bir hizmet sunuyor. Seminyak başta olmak üzere otellerde de yer alan ve Bali, Uzakdoğu ve füzyon yemekler sunan restoranlar hem lezzetleri hem de dekor ve ambiyanslarıyla öne çıkıyor. Sahilden birkaç saatlik kısa bir yolculukla adanın kültür merkezi olan Ubud’a ulaşılıyor. Pirinç tarlaları ve egzotik bir doğayla çevrili olan Ubud, ziyaretçilerine bambaşka bir deneyim sunuyor. Dinginlik ve arınma için tercih edilen Ubud’da, Monkey Forest en çok ziyaret edilen yer. Burada, Balizyen kızların yer aldığı “Legong Keraton” veya Aslan Dansı olarak adlandırılan “Barong” danslarından birini mutlaka izlemelisiniz. Sundukları görsel şölen ve drama ile ön plana çıkan bu danslar Bali kültürünün önemli bir parçası. Bali, mimari açıdan da çok gelişmiş ve dünya mimarisine ilham olmuş bir yer. Ubud yolculuğu üzerinde göreceğiniz birbirinden güzel müstakil evler bunun en güzel kanıtı. Birçok sanatçıya ev sahipliği yapan Bali’de, resim ve ahşap oymacılığı da çok gelişmiş. Uzun bir tatiliniz varsa, Bali’ye 20dk uçuş mesafesinde yer alan, Bali’ye göre daha bakir kalmış Lombok adasının da doğal güzelliklerini ve beyaz kumsallarını keşfetmenizi öneririz.       

 

Pratik Bilgiler

Saat Farkı:

 GMT +8

Başkent:

 Jakarta

Uçuş Süresi:

 15 saat

Para Birimi:

 Endonezya Rupiahı

 

 

 

 

Gitmeniz İçin9Neden
1“Tanrıların Adası”nda spiritüel bir deneyim
2Seminyak ve Nusa Dua’nın bembeyaz kumsalları
3Dünyanın en zengin resiflerinde birine sahip
4Dalış ve Sörf Cenneti
5Hinduizm kültürü ve tapınakları
6Bali Mutfağı ve Masajı
7Ubud Bölgesi’nin muhteşem doğası
8Balayı tatili için ideal
9Mutlu ve arkadaş canlısı insanları

NE ZAMAN GİTMELİ

Ocak Şubat Mart
Nisan Mayıs Haziran
Temmuz Ağustos Eylül
Ekim Kasım Aralık

MULTI-CENTERS

Bu destinasyon ile birleştirilebilecek diğer destinasyonlar, seyahatler ve öneriler...
İncele
İLGİ ALANI...

SEYAHATLER

Size özel seyahat programınızı oluşturmak için buraya tıklayın


UZAK DOĞU GRUBUNDAKİ DİĞER DESTİNASYONLAR

Singapur: Singapur Havayolları ile uçuşta, 1-2 gece Singapur'da konaklayabilirsiniz.

Dubai: Emirates Havayollarını tercih ederseniz 1 veya 2 gece Dubai'de konaklayıp; Arap Dünyası'nın bu lüks şehrini keşfedebilirsiniz!

Lombok: Bali'nin komşu adasına 20 dk'lık bir uçuşla ulaşabilirsiniz.

Malezya: Kuala Lumpur'dan Bali'ye direk uçuşla Bali tatilinizi Malezya ile birleştirebilirsiniz.

İLGİ ALANI...

SEYAHAT ÖNERİLERİ

Size özel seyahat programınızı oluşturmak için buraya tıklayın
Saat Dilimi: 
UTC+8

Telefon Kodu: 
+62

Resmi Dil: 
Endonezce, Balice

Diğer Diller: 
İngilizce

Başkent: 
Jakarta

Din: 
Hinduizm
Önerilen Havayolları: 
Singapur Havayolları, Türk Havayolları, Emirates

Uçuş Süresi: 
15 saat

Ana Havalimanı: 
Denpasar

Para Birimi: 
Endonezya Rupiahı

Vize: 
Var (Kapı Vizesi)

Priz: 
Tip C & F Fiş (2 dişli)

Bahşiş: 
Bahşiş verilmesi genel olarak beklenir. Restoranlarda 10%; rehberlik ve şoförlük hizmeti verenler için günlük kişi başı 5-10$ verilmesi beklenir ama zorunlu değildir.
 

NE ZAMAN GİTMELİ

Ocak Şubat Mart
Nisan Mayıs Haziran
Temmuz Ağustos Eylül
Ekim Kasım Aralık

MULTI-CENTERS

Bu destinasyon ile birleştirilebilecek diğer destinasyonlar, seyahatler ve öneriler...
İncele
Eşsiz güzellikteki yerleri keşfetmek için hemen seyahatinizi planlamaya başlayın...