Girit

Akdeniz’de beşinci büyük ada olan Girit, özellikle yaz aylarındaki sıcak iklimi, upuzun kumsal plajları, mutfağı ve eğlence hayatıyla; her bütçeden turistin ilgisini çeken bir destinasyon. Antik Çağlar’dan bu yana önemli bir yerleşim yeri olan Girit; sonrasında Bizans-Roma-Osmanlı İmparatorluğu olmak üzere birçok medeniyetin izlerini taşıyor. Bir Yunan adası olmakla birlikte Giritliler, Giritli kimlikleriyle de gurur duyan bir millet. Yunanistan’da en iyi mutfağa sahip yer desek abartmış olmayız. Girit mutfağı başlı başına bu adayı tekrar tekrar ziyaret etmek için bir neden. Adanın büyüklüğü göz önüne alınırsa araç kiralayıp adada keşifler yapmak, adanının sunduğu tüm güzellikleri yakından tanımak için gerekli. Yer yer sık ormanların yer yer ise çölümsü arazilerin egemen olduğu bu topraklar; dağlık alanlarda yapacağınız yolculuk esnasında size enfes manzaralar sunacak. Adanın antik tarihini, Heraklion gibi büyük şehirlerde yer alan müzelerde görebileceğiniz gibi, ada içinde yaptığınız yolculuk esnasında, bir çok irili ufaklı tarihi kasabalarda da tanık olacaksınız.

 

GİRİT LÜKS TATİL

Bir çok mitolojik hikayeye konu olmuş Girit, Yunan adaları içinde en büyüğü. Daha çok deniz tatili ve eğlencesi için yaz aylarında tercih edilen bu adada; adanın hangi bölümüne gideceğiniz önemli. Adanın gürültülü, eğlence hayatı bol ve daha çok genç turistlerin olduğu bölgeleri olduğu gibi, jet sosyetenin gözdesi olan bölgeleri de bulunmakta. Adada tarihi şehirler; deniz kenarından uzakta. Gelen düşmanları görmek için şehirler daha çok dağ yamaçlarına kurulmuş. Deniz kenarına kurulu olan kasabalar daha genç yerleşkeler; ve turizm sezonu bittiğinde bu yerler tamamen kapanmış oluyor. Balayı ve lüks tatil isteyen kişiler için en ideal bölge Elounda. Burada birbirinden lüks tesisler bulunmakta. Girit, Türkiye’den de ulaşımın rahat olduğu bir ada. Çok uzaklara gitmeden bir ada tatili yapmak istiyorsanız; Girit ideal bir yer. Giritliler, mutfaklarıyla gurur duyuyorlar ve Yunanistan’daki en iyi yemeklere sahip olduklarını iddia ediyorlar. Gittiğinizde bunu kendiniz de tecrübe edebileceksiniz. Adanın büyüklüğü sayesinde farklı tatil beklentilerine cevap verebiliyor. Arkadaşlarınızla eğlenceli bir tatil için de; çocuklarınızla Her Şey Dahil bir otelde kalmak için de; ayrıcalıklı bir hizmet alacağınız bir balayı tatili için de; adanın size sunacakları sonsuz. Girit, mutlaka bir kez görmeniz gereken bir yer. Zaten sonrasında geri dönmek isteyeceksiniz.

Pratik Bilgiler

Saat Farkı:

 GMT +2

Başkent:

 Atina

Uçuş Süresi:

 3 saat

Para Birimi:

 Euro

 

 

 

Gitmeniz İçin9Neden
1Kumsal Plajları
2Dağlık alanlardan çöl arazilere muhteşem bir doğa
3Lezzetli Girit Mutfağı
4Jet sosyetenin uğrak yeri Elounda
5Antik Tarihi
6Büyük bir ada
7Balayı tatili
8Bizans-Roma-Osmanlı Eserleri
9Çocuklarınızla keyifli bir tatil

NE ZAMAN GİTMELİ

Ocak Şubat Mart
Nisan Mayıs Haziran
Temmuz Ağustos Eylül
Ekim Kasım Aralık

MULTI-CENTERS

Bu destinasyon ile birleştirilebilecek diğer destinasyonlar, seyahatler ve öneriler...
İncele


AVRUPA GRUBUNDAKİ DİĞER DESTİNASYONLAR

Atina / Rodos: Aegean Airlines'ın Atina aktarmalı uçuşları ile; Girit tatilinize birkaç gün Atina konaklaması ekleyebilirsiniz. Ve ya yaz aylarında sunulan Girit - Rodos feribot seferleriyle; bu iki adayı birleştirebilirsiniz.
Saat Dilimi: 
UTC+2:00

Telefon Kodu: 
+30

Resmi Dil: 
Yunanca

Diğer Diller: 


Başkent: 
Atina

Din: 
Hristiyan


Önerilen Havayolları: 
THY, Aegean Airlines

Uçuş Süresi: 
3 saat (Atina aktarmalı)

Ana Havalimanı: 
Heraklion

Para Birimi: 
Euro

Vize: 
Var. Schengen.

Priz: 
Tip F Fiş (2 dişli)

Bahşiş: 
İsteğe bağlı olmakla birlikte 10% civarında bir bahşiş genel kabul gören uygulama.

NE ZAMAN GİTMELİ

Ocak Şubat Mart
Nisan Mayıs Haziran
Temmuz Ağustos Eylül
Ekim Kasım Aralık

MULTI-CENTERS

Bu destinasyon ile birleştirilebilecek diğer destinasyonlar, seyahatler ve öneriler...
İncele
Eşsiz güzellikteki yerleri keşfetmek için hemen seyahatinizi planlamaya başlayın...