Nepal

Nepal, kuzeyinde Tibet özerk bölgesi ve güney-batı-doğusunda Hindistan ile çevrelenmiş bir yer. Dünyanın en yüksek 10 noktasında 8’i burada; dünyanın en yüksek noktası olan Everest de dahil. Bu sayade birbirinden keyifli ve heyecanlı trekking ve tırmanış rotasına sahip. Bunların içerisinde en öne çıkanı Annapurna Himalaya. Ülkeye gelen turistlerin büyük çoğunluğu, doğa sporları için gelmekte. Annapurna Himalaya’nın hemen yanındaki Pokhara, yine en çok ziyaret alan yerlerden. Phewa Gölü kenarında kurulu olan bu şehir; muhteşem bir manzaraya sahip ve trekking öncesi ve sonrasında dinlenebileceğiniz keyifli bir yer. Himalayalar’a sırtını dayamış olan Terai bölgesi birçok ulusal parkın olduğu yer. Chitwan Ulusal Parkı bunların arasında en öne çıkmış olanı ve soyu tükenmekte olan Bengal kaplanları olmak üzere birçok vahşi hayvanı burada görebilirsiniz.

NEPAL LÜKS TATİL

Nepal, birçok krallıklara ev sahipliği yapmış tarihi bir ülke. Tarihi boyunca sömürge altına girmemesiyle de bölgedeki diğer ülkelerden ayrışıyor. Ülkeye giriş noktası olan Katmandu, UNESCO Dünya Mirasları arasında yer alan bir yer. Kalabalık bir şehir olmasına karşın insanları çok arkadaş canlısı. Şehirde birçok tapınak ve tarihi yerler bulunmakta: Boudhanath ve Swayambhu Tapınakları bunlardan ikisi. Swayambhu Tapınağı’nın muhteşem bir manzarası bulunmakta; tabi bunun için 350 adet basamak tırmanmanız gerekiyor. Katmandu meydanlarıyla da dikkat çeken bir yer: Durbar Meydanı; ortasındaki ağaç evle şehre ismini veren yer ve etrafı tarihi saraylar, tapınaklar ile çevrili. Ülkede Hinduizm dini ağırlıkta olsa da Budizm için çok önemli olan bazı tarihi yerler burada yer almakta. Bunlar içinde öne çıkan yer: Lumbini kutsal şehri; Buda’nın doğduğu yer olarak birçok hacının ziyaret ettiği bir yer. Boudhanath ise ülkede en fazla Budist tapınağının bulunduğu yer. Katmandu’nun yakınlarında yer alan Newari gibi kasabaları ziyaret edip; yerel yaşamı deneyimleyebilirsiniz. Nepal tatilinizi, rahatlıkla Hindistan seyahatinizle birleştirebilirsiniz. Rahat ve keyifli bir seyahat için programınızı önden planlamanızı öneririz.

Pratik Bilgiler

Saat Farkı:

 GMT +5,5

Başkent:

 Katmandu

Uçuş Süresi:

 7 saat

Para Birimi:

 Nepal Rupisi

 

 

Gitmeniz İçin9Neden
1Everest Dağı
2Dünyanın en yüksek 10 noktasından 8’i burada!
3Hinduizm ve Budizm
4Trekking, Tırmanış ve Doğa Sporları
5Annapurna rotaları
6Katmandu şehri
7Pokhara ve Phewa Gölü
8Dünyanın en arkadaş canlısı insanları
9Buda’nın doğduğu yer: Lumbini

NE ZAMAN GİTMELİ

Ocak Şubat Mart
Nisan Mayıs Haziran
Temmuz Ağustos Eylül
Ekim Kasım Aralık

MULTI-CENTERS

Bu destinasyon ile birleştirilebilecek diğer destinasyonlar, seyahatler ve öneriler...
İncele


ASYA GRUBUNDAKİ DİĞER DESTİNASYONLAR

Hindistan:  Nepal'in güneyinde yer alan Hindistan'ı, uzun bir tatil programında rahatlıkla Nepal ile birleştirebilirsiniz.

Bhutan:  Nepal'in doğusunda yer alan Bhutan'da Thimpu Tapınağı'nı mutlaka görmelisiniz.

Tibet:  Nepal'in kuzeyinde yer alan Tibet'e yapacağınız ziyaretle, Budizm'in kalbine bir yolculuk yapabilirsiniz.

Saat Dilimi: 
UTC+5:30

Telefon Kodu: 
+977

Resmi Dil: 
Nepali

Diğer Diller: 


Başkent: 
Katmandu

Din: 
Hinduizm, Budizm

Önemli Bilgi: 
Dini ve kutsal yerlere ayakkabı ile girilemez. Kalabalık yerlerde kişisel eşyalarınıza dikkat edin.
Önerilen Havayolları: 
THY

Uçuş Süresi: 
7 saat

Ana Havalimanı: 
Katmandu

Para Birimi: 
Nepal Rupisi

Vize: 
Kapı Vizesi

Priz:
Tip D & M (3 dişli) ve C (2 dişli) Fiş

Bahşiş: 
Nepal'da verilen her hizmet için bahşiş beklenir. Rehberlere günlük 300 NRs; şoförlü araçla tur yapıyorsanız şoföre günlük 200 NRs; restoranlarda da 10% bahşiş bırakabilirsiniz.

 


NE ZAMAN GİTMELİ

Ocak Şubat Mart
Nisan Mayıs Haziran
Temmuz Ağustos Eylül
Ekim Kasım Aralık

MULTI-CENTERS

Bu destinasyon ile birleştirilebilecek diğer destinasyonlar, seyahatler ve öneriler...
İncele
Eşsiz güzellikteki yerleri keşfetmek için hemen seyahatinizi planlamaya başlayın...