Hindistan

Hindistan’ı tek bir seyahate sığdırmak mümkün değil; size mutlaka geri dönmek için sebepler bırakıyor. Dünyanın en büyük yedinci ülkesi ve en kalabalık ikinci ülkesi olması ve insanoğlunun 30bin yıl önceden beri bu topraklarda yaşayagelmesi sonucu; ülkenin dört bir tarafında keşfedilmeye değer birçok yer bulunmakta. Ülkeyi genel olarak ikiye bölersek kuzeyi, dini ve kültürel zenginlikleri ile Himalaya Dağlarından çöllere uzanan bir doğa çeşitliliğiyle; güney ise, tropikal iklimi, daha az kalabalık şehirleri, muhteşem sahilleriyle rahat bir bölge olmasıyla ön planda. Hindistan tatilinizi programlarken mutlaka tercih yapmanız gerekecek çünkü bu büyük ülkede görülmesi gereken her yeri tek bir gezide görmeniz mümkün değil. Ülkede en çok ziyaret edilen Golden Triangle: Delhi-Agra-Jaipur ilk görülecek yerler arasında. Agra’da yer alan Tac Mahal, Hindistan’da en çok ziyaret edilen yer. Pembe şehir olarak anılan Rajastan’ın başşehri Jaipur’da ise haveli denilen tarihi konaklarda kalmanızı öneririz. Jaipur yakınlarındaki Jodhpur şehri tekstiliyle ünlü olup alışveriş için bir gününüzü buraya ayırabilirsiniz. Kuzey’de görebileceğiniz diğer yerler: Amritsar’da Sikh’lerin kutsal mekanı olan Golden Temple; Kamasutra’nın çıkış noktası olan Khajuraho; dünyanın en eski şehri olan Ganj nehrinin kenarındaki Varanasi; Ranthambore Ulusal Parkı’nda Bengal kamplanlarını doğal yaşamlarında görebileceğiniz safari; ülkenin Nepal ve Bhutan sınırında yer alan Tibet’e geçiş noktası olan Sikkim; Jammu ve Kasmir bölgesinin en güzel şehileri olan Leh & Srinagar. Uzun bir tatil için Hindistan gezinizi Kathmandu (Nepal) ve Thimpu (Bhutan) ile birleştirebilirsiniz.

HİNDİSTAN LÜKS TATİL

Çok eski bir tarihe sahip olan Hindistan’da birçok krallık hüküm sürmüş. M.Ö. ‘ki dönemde Hinduizm ve Budizm ağırlıkta olmakla birlikte; 1 yy. itibariyle Müslümanlık da ülke topraklarında yayılmış; özellikle Kuzey bölgelerde egemen olmuş. Matematik, Astronomi, Bilim, Ticaret gibi birçok alanda, Ortaçağ’da Avrupa’nın önünde olan Hindistan 18 yy. itibariyle İngiliz sömürüsü altına girmiş ve bu dönemde Hristiyanlık da yayılmaya başlamış. Gandhi önderliğinde yürütülen bağımsızlık mücadelesi sonucu 20 yy. ortalarında Hindistan bağımsızlığını kazandı. Ülkeye yapacağınız gezide tüm bu dönemlerin etkilerini hissedeceksiniz. Ülkenin güneyi özellikle egzotik iklimi ve sakin hayatıyla Kuzey’den farklı. Güney bölümüne ulaşmanın en kolay yolu Bombay şehrine uçmak. Hareketli şehir hayatı ve Bolywood’uyla ünlü olan şehri gezmek için birkaç gününüzü ayırmalısınız. 400 yıllık Portekiz sömürgesi altında kalan Goa, deniz tatili ve balayı tatili için ideal. Şehirde Portekiz etkisini hala hissedebiliyorsunuz. Buradan güneye indiğinizde muhteşem bir doğaya sahip olan Kerala’ya ulaşacaksınız. Alleppey’den kalkan botlarla dingin sularda yapacağınız cruise, güney seyahatinizin unutulmaz anlarından olacak. Kerala bölgesinde yer alan Kochi şehri, Arap Denizi’nin bembeyaz kumsallarında dinlenebileceğiniz bir yer. Güneyde bir başka ilgi çeken yer Madurai – Tapınaklar şehri olarak anılıyor. Sri Meenakshi Tapınağı’nı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Ülkenin güneydoğusunda yer alan Pondicherry, bir zamanlar Fransız sömürgesi altında olup şuan hala bu dönemin etkilerini mimaride ve mutfakta görmek mümkün. Bu bölge hem spiritual retreat programları hem de deniz ve eğlence hayatı için ziyaret edilen bir yer. Hindistan’ı gezebileceğiniz bir diğer yol da: Lüks trenler. Kuzey ve Güney olarak farklı programları takip eden bu trenler; konforlu ve lüks bir tatil sunuyor size. Özellikle Maharajas’ Express, Asya’nın en lüks treni olarak misafirlerine her türlü ayrıcalığı yaşatıyor. İster tarih-kültür; ister ruhani; ister deniz ve eğlence için olsun; Hindistan birbirinden renkli deneyimler sunuyor.

Pratik Bilgiler

Saat Farkı:

 GMT +5,5

Başkent:

 Yeni Delhi

Uçuş Süresi:

 7 saat

Para Birimi:

 Hindistan Rupisi

 

 

Gitmeniz İçin9Neden
1Golden Triangle: Delhi-Agra-Jaipur
2Tac Mahal
3Ruhani bir yolculuk
4Kalabalık ve renkli şehirler: Bombay, Delhi, Chennai, Bangalore..
5Goa’da deniz tatili
6Kerala’da tropik orman içinde cruise
7Lüks Trenlerle Hindistan’ı keşif
8Hint Mutfağı ve Kültürü
9Renkli Festivaller: Holi, Diwali

NE ZAMAN GİTMELİ

Ocak Şubat Mart
Nisan Mayıs Haziran
Temmuz Ağustos Eylül
Ekim Kasım Aralık

MULTI-CENTERS

Bu destinasyon ile birleştirilebilecek diğer destinasyonlar, seyahatler ve öneriler...
İncele


ASYA GRUBUNDAKİ DİĞER DESTİNASYONLAR

Sri Lanka:  Hindistan'ın güney burnunda yer alan Sri Lanka ile Kerala bölgesi size unutulmaz bir tatil yaşatacaktır. Tatil süreniz 10 gün ve üzeriyse bu kombo yapılabilir.

Nepal:  Hindistan'ın kuzey komşusu olan Nepal'de Kathmandu en çok ziyaret alan yer.

Bhutan:  Hindistan'ın kuzeyinde yer alan Bhutan'da Thimpu Tapınağı'nı mutlaka görmelisiniz.

Saat Dilimi: 
UTC+5:30

Telefon Kodu: 
+91

Resmi Dil: 
Hintçe

Diğer Diller: 
İngilizce, Yerel Diller

Başkent: 
Yeni Delhi

Din: 
Hinduizm, İslam, Hristiyan

Önemli Bilgi: 
Plajlar dışında dar veya kısa kıyafetler giymemenizi öneririz; yerel hayata saygı için. Dini yerlere ayakkabı ile girilemez. Kalabalık yerlerde kişisel eşyalarınıza dikkat edin ve bilmediğiniz ara sokaklara girmeyin.
Önerilen Havayolları: 
THY

Uçuş Süresi: 
7 saat

Ana Havalimanı: 
Delhi, Bombay, Bangalore, Ahmedabad, Haydarabad, Kalküta, Chennai 

Para Birimi: 
Hindistan Rupisi

Vize: 
Var

Priz:
Tip D & M (3 dişli) ve C (2 dişli) Fiş

Bahşiş: 
Hindistan'da verilen her hizmet için bahşiş beklenir. Rehberlere yarım günlük tur için 300 - 500 Rp; tüm gün tur için 500 - 700 Rp; şoförlü araçla tur yapıyorsanız şoföre günlük 200 - 500 Rp; restoranlarda da 10% bahşiş bırakabilirsiniz.
 

NE ZAMAN GİTMELİ

Ocak Şubat Mart
Nisan Mayıs Haziran
Temmuz Ağustos Eylül
Ekim Kasım Aralık

MULTI-CENTERS

Bu destinasyon ile birleştirilebilecek diğer destinasyonlar, seyahatler ve öneriler...
İncele
Eşsiz güzellikteki yerleri keşfetmek için hemen seyahatinizi planlamaya başlayın...