Küba

Küba denilince akla ilk gelenler: Castro, Puro ve Salsa. Birçok kişinin hayallerini süsleyen bu ülke, hem kültürü hem tarihi hem de egzotik plajlarıyla sizleri büyüleyecek bir yer. Karayipler’deki en büyük ada olan Küba; Meksika Körfezi, Karayipler Denizi ve Atlantik Okyanusu’nun kesiştiği yerde. Bu sayede farklı doğal güzelliklere ev sahipliği yapıyor. 4 asır boyunca İspanyol sömürgesi altında yer alan ada hala İspanyol kültürünün izlerini taşıyor. UNESCO Tarihi Miraslar arasında yer alan Tirinidad şehri, kolonyal dönemin mimarisini günümüze kadar en iyi muhafaza etmiş yerler arasında. Trinidad’ın hemen yanı başında yer alan Cienfuegos’ta Fransız kolonyal mimarisini görmeden geçmeyin. Başkent Havana; sokaklarında 60’lardan kalmış Amerikan arabaları, kolonyal mimarisi ve sokakları saran salsa ritimleriyle sizi farklı bir atmosfere sürükleyecek. Havana yakınlarındaki Varadero ise, metrelerce uzunlukta kumsal sahili olan egzotik deniz tatili için en çok tercih edilen yer. Küba’ya kadar gitmişken puro yapımını görmeden dönmek olmaz. Adanın batısında yer alan Pinar del Rio, ülkenin ünlü purolarının yapıldığı yer. Bu bölgede yer alan Ulusal Parkların birinde adanın vahşi tabiatına da şahit olabilirsiniz. Che Guevara’nın vermiş olduğu bağımsızlık mücadelesinin izlerini takip etmek istiyorsanız Santa Clara’yı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Tatiliniz uzunsa yolculuğunuzu adanın doğu kıyılarına kadar uzatıp, Karayipler etkisini yaşayacağınız Santiago de Cuba’da mutlaka birkaç gününüzü geçirmelisiniz. Adanın kuzeyinde yer alan The Cayos irili ufaklı birçok adanın yer aldığı bölge ve adadaki en lüks tesislerin de yer aldığı yer. Mercanları ve renkli balıklarıyla dalış ve snorkeling için de ideal.  

 

KÜBA LÜKS TATİL

 

Karayipler, egzotik tatil düşleyenlerin aklına gelen ilk yer. Bu ününü de fazlasıyla hak ediyor. Onlarca adadan oluşan bu bölgede; hangi adaya gideceğinizi seçmek zor olabilir. Eğer çok sayıda adayı görmek istiyorsanız; büyük gemilerin Cruise programları bunun için ideal. Karayipler’e giderken dikkat edilmesi gereken bir konu vize. Çünkü her bir adanın farklı bir durumu var: kimi Amerika’ya, kimi Avrupa’daki bir ülkeye bağlı; kimiyse kendi başına bir ülke. Karayipler’e gideceğiniz mevsimi seçmek de önemli: Haziran – Eylül arası tropik kasırgaların gerçekleştiği dönem olduğu için; bu dönemde Karayipler tatilini düşünmemelisiniz. Diğer Karayip adaları gibi Küba için de en iyi dönem olan Aralık – Mayıs arası tatilinizi programlamanızı öneririz. Küba, hala komünist sistemi devam ettiren ender yerlerden. Castro'nun vefatı sonrası henüz köklü bir değiş olmadığından, birçok kişi Küba'yı değişimden önce ziyaret etmek istiyor. Adanın yüksek sezonunda bu sebeple tesislerde yer bulmakta sıkıntı yaşanabiliyor. Küba’daki lüks tesisler, diğer Karayip adalarındaki standartların altında ama her birinin kendine özgü bir karakteri bulunmakta. Otel yerine daha otantik bir konaklama seçeneğini de değerlendirebilirsiniz. Size yerel halkla daha fazla kaynaşma imkanı sunacaktır. Küba, ister romantik bir balayı; ister ailenizle bembeyaz kumsallarda dinlendiğiniz bir tatil programı olsun; size cennetteymişsiniz hissini yaşatacak.

Pratik Bilgiler

Saat Farkı:

 GMT -5

Başkent:

 Havana

Uçuş Süresi:

 15 saat

Para Birimi:

 Küba Pesosu

 

 

 

 

Gitmeniz İçin9Neden
1Karayipler’deki en büyük ada
2Küba’nın kendine has kültürü
3Sömürge döneminden Devrime Küba tarihine yolculuk
4Castro'nun mirasına şahitlik etmek
5Zamanın 60’larda durduğu hissini veren Havana
6Salsa, Müzik, Eğlence
7Varadero ve Santiago de Cuba’nın egzotik plajları
8Trinidad’ın kolonyal mimarisi
9Küba’nın enfes mutfağı ve içkileri

NE ZAMAN GİTMELİ

Ocak Şubat Mart
Nisan Mayıs Haziran
Temmuz Ağustos Eylül
Ekim Kasım Aralık

MULTI-CENTERS

Bu destinasyon ile birleştirilebilecek diğer destinasyonlar, seyahatler ve öneriler...
İncele


KARAYİPLER GRUBUNDAKİ DİĞER DESTİNASYONLAR

Meksika: Küba tatilinizi Meksika ile birleştirim Aztek ve Maya medeniyetlerinin izlerini takip edebilirsiniz.

Kosta Rika: Bu ufak ama turistik anlamda zengin ülke ile Küba tatilinizi birleştirebilirsiniz.

Saat Dilimi: 
UTC -5

Telefon Kodu: 
+53

Resmi Dil: 
İspanyolca

Diğer Diller: 


Başkent: 
Havana

Din: 
Hristiyanlık

Önemli: 
Amerika'dan Havana'ya uçuşlarda hala sınırlamalar bulunmaktadır. Dolar kabul edilmiyor; çevirmek için de yüksek komisyon oranları isteniyor. Bu sebeple seyahate çıkarken yanınıza Euro almanızı tavsiye ederiz.
Önerilen Havayolları: 
THY, Air France

Uçuş Süresi: 
15 saat

Ana Havalimanı: 
Havana

Para Birimi: 
Küba Pesosu & Çevrilebilir Küba Pesosu

Vize: 
Var

Priz: 
Tip C (2 dişli) ve B (3 dişli) Fiş

Bahşiş: 
Belli bir oranda bahşiş bırakılması beklenmiyor. Ülke insanının gelir seviyesi çok düşük olduğu için size hizmet veren kişilere; birkaç Euro bahşiş bırakmanız yeterli olacaktır.

NE ZAMAN GİTMELİ

Ocak Şubat Mart
Nisan Mayıs Haziran
Temmuz Ağustos Eylül
Ekim Kasım Aralık

MULTI-CENTERS

Bu destinasyon ile birleştirilebilecek diğer destinasyonlar, seyahatler ve öneriler...
İncele
Eşsiz güzellikteki yerleri keşfetmek için hemen seyahatinizi planlamaya başlayın...