Meksika

Meksika, deniz tatili tutkunlarının gözde yeri. Dünyanın en fazla turist alan 7. ülkesi. Acapulco ve Cancun sahilleri başta Amerika olmak üzere birçok ülkeden ziyaretçi çekmekte. Hem Pasifik hem de Karayip denizine kıyısı olan ülkede birbirinden lüks tesisler bulunmakta. Hareketli gece hayatı da bu yerlerin başka bir cazip noktası. Tabi Meksika’yı yalnızca deniz tatili ile kısıtlamak haksızlık olur. 700 yıllık bir tarihe sahip olan başkent Meksiko, dünyanın en kalabalık üçüncü şehri. Meksiko şehrini keşif için birkaç gün ayırmalısınız. Şehirde İspanyol sömürge dönemine ait birçok kolonyal mimari eser bulunmakta. Templo Mayor antik şehrinde yer alan Tenochtitlan piramitleri ise, Aztek dönemine ait görülmesi gereken yerler. Yapacağınız bir balon turu ile buraları yukarıdan da seyredebilirsiniz. Meksiko çevresinde de Aztek medeniyetine ait birçok izler bulunmakta. Meksiko’daki Aztek ve kolonyal dönemin izlerini takip ettikten sonra, yakınındaki Acapulco sahil kasabasına gidip Pasifik kıyısında lüks bir tatil yapabilirsiniz.

 

MEKSİKA LÜKS TATİL

 

Meksika, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir yer. Aztek ve Maya Medeniyetleri, bunların içinde en öne çıkanı. Sonrasında 3 asır boyunca İspanyol sömürgesi altına girmiş bu topraklarda, kolonyal dönemin izlerini görmek de mümkün. Hem kültür hem de mimaride bunu açıkça hissedebiliyorsunuz. Ülkede İspanyolca dilinin yaygın olarak kullanılması ve Katolik olmaları, bu döneme ait en belirgin etkiler. 19 yy başlarında bağımsızlığını kazanan ülke, sonrasında Amerika ile yaptığı savaş sonucunda, topraklarının üçte birini Amerika’ya vermek durumunda kalmış. Amerika sınırına yakın Baja California bölgesi; deniz tatili ve deniz sporları için ideal. Sea of Cortez’de balinaları ve yunusları izleyebilirsiniz. Ülkenin kuzeyi çöllerle çevrili olup aşağı indikçe tropikal bir iklim ve bitki örtüsüyle karşılaşıyorsunuz. Pasifik kıyısında, Acapulco ile birlikte mariachi müziğinin ve tekilanın anavatanı olan Guadalajara da ilgi görüyor. Karayip kıyısında yer alan Yucatan bölgesi, en çok ilgi gören bir diğer yer. Cancun, ağrılıklı Amerikalı turistlerin ilgisini çekerken; Playa de Carmen daha enternasyonel bir yapıya sahip. Buradan rahatlıkla ulaşabileceğiniz Chichen Itza ve Tulum’da yer alan Maya Medeniyeti kalıntıları, seyahatinize mutlaka eklemeniz gereken yerler. Mayaların izlerini, dilerseniz önce Belize ve ardından da Guatemala’ya geçerek takip edebilirsiniz. Cozumel adası, Playa de Carmen’e yarım saatlik bir feribot uzaklığında olup; daha sakin ve dingin bir tatil isteyenlerin tercihi. Buradaki resifler, mercanlar ve renkli denizaltı hayatı; dalış ve snorkeling için de mükemmel bir imkan sunuyor. Meksika’da alternatif bir rota olarak Copper Kanyonu’nda yapacağınız tren yolculuğu, size unutamayacağınız manzaralar sunacak. Meksika, hem arkadaş grupları, hem balayı çiftleri, hem de aile tatili için ideal bir destinasyon.

Pratik Bilgiler

Saat Farkı:

 UTC -8/-6

Başkent:

 Meksiko

Uçuş Süresi:

 18 saat

Para Birimi:

 Quetz (GTQ)

 

 

 

 

 

 

Gitmeniz İçin9Neden
1Chichen Itza ve Tulum’da Maya Medeniyeti’nin izleri
2Maya Riviera’da Cancun’dan Tulum’a Karayipler deniz tatili
3Meksiko’da Aztek Medeniyeti’nin izleri
4Canlı ve hareketli Meksiko şehir hayatı
5Acapulco ve Puerto Vallarta’da Pasifik deniz tatili
6Mariachi ve tekilanın anavatanı Guadalajara
7Copper Kanyonu’nda tren yolculuğu
8Oaxaca’da Meksika mutfağı ve gurme turu
9Playa del Carmen ve Cozumel adası

NE ZAMAN GİTMELİ

Ocak Şubat Mart
Nisan Mayıs Haziran
Temmuz Ağustos Eylül
Ekim Kasım Aralık

MULTI-CENTERS

Bu destinasyon ile birleştirilebilecek diğer destinasyonlar, seyahatler ve öneriler...
İncele


LATİN AMERİKA GRUBUNDAKİ DİĞER DESTİNASYONLAR

ABD: Amerika'dan bir çok uçuş bulunmakta. Meksika gezinizle Amerika'yı rahatlıkla birleştirebilirsiniz.

Belize & Guatemala: Maya Medeniyeti'nin izlerini Tulum'dan takip etmeye başlayıp; buradan Belize'ye ve sonrasında Guatemala'ya geçebilirsiniz.

Karayipler: Meksika'dan Küba gibi Karayipler'deki bazı adalara direk uçuş bulunmakta.
Saat Dilimi: 
UCT-6/-8

Telefon Kodu: 
+52

Resmi Dil: 
İspanyolca

Diğer Diller: 


Başkent: 
Meksiko

Din: 
Hristiyan

Önemli Bilgi: 
Meksiko büyük ve kaotik bir şehir. Burada kaldığınız süre boyunca dikkatli olmanızı öneriyoruz.
Önerilen Havayolları: 
Air France, American Airlines

Uçuş Süresi: 
18 saat (Aktarmalı)

Ana Havalimanı: 
Meksiko, Cancun 

Para Birimi: 
Meksika Pesosu

Vize: 
Var

Priz: 
Tip A (3 dişli) Fiş

Bahşiş: 
Servis Bedeli faturaya dahil edilmediyse 10%'a kadar bahşiş bırakabilirsiniz. Tur rehberlerine yarım günlük turda 2-3USD; tam günlük turda 5USD bahşiş verebilirsiniz.


NE ZAMAN GİTMELİ

Ocak Şubat Mart
Nisan Mayıs Haziran
Temmuz Ağustos Eylül
Ekim Kasım Aralık

MULTI-CENTERS

Bu destinasyon ile birleştirilebilecek diğer destinasyonlar, seyahatler ve öneriler...
İncele
Eşsiz güzellikteki yerleri keşfetmek için hemen seyahatinizi planlamaya başlayın...