Sri Lanka

Hindistan’ın hemen güneyinde yer alan bu Hint Okyanusu adası, komşusuna nazaran çok küçük olmasına karşın ziyaretçilerine birçok seçenek sunuyor. Beyaz kumsalları ve egzotik iklimiyle muhteşem bir Deniz&Kum&Güneş tatili sunarken; diğer tarafta Budist tapınakları, Polonnaruwa ve Anuradhapura gibi antik şehirleri ve tarihi zenginlikleri; birbirinden renkli Sari’leri içinde sıcak halkı; ünlü Kandyan dansı ile kültürel renkleri ve tabi filler başta olmak üzere bir çok canlıyı ve birbirinden renkli bitkiyi barındıran parklarıyla Sri Lanka, tam bir tarih ve doğal güzellik hazinesi. 70’lere kadar Seylan olarak bilinen bu ada, İngiliz sömürgesi olmaktan çıkmış ve ardından yaşadığı iç savaşı atlatıp şimdi gözde bir turistik destinasyon haline gelmiştir. 

SRİ LANKA LÜKS TATİL

Marco Polo’nun dünyadaki en güzel ada olarak seçtiği Sri Lanka’yı ziyaret edenlerin çoğu da bu görüşe katılıyor. Kandy’deki yemyeşil çay tarlaları; Galle’deki sömürge dönemden kalan kale ve tarihi sokaklar; onlarca Sri Lanka Krallığı döneminden kalan tarihi yerler; egzotik bitki örtüsü ve egzotik deniziyle Sri Lanka, ziyaretçilerini büyülüyor. Doğal zenginliklerini korumuş bu adayı uçaktan ilk gördüğünüzde yemyeşil doğasına hayran kalacaksınız. Hala doğal parklarda özgürce dolaşan filler her an karşınıza çıkabilir. Türk Havayolları uçuşu ile Maldivler’i veya Emirates ile Dubai’yi bu tatilinize dahil edebilirsiniz.

Yazılı tarihi 3.000 yılı aşkın olan ada tarih ve kültür severler için tam bir cennet. Abisi Hindistan’ın aksine adada Budizm baskın olmakla birlikte; yol üzerinde Hinduizm Tapınaklarını ve Müslümanlar’ın yaşadığı yerleri peş peşe görmek mümkün. Ada ekonomisi ağırlıklı olarak çay, tarçın gibi tarımsal ürünlerin yanı sıra hızla büyüyen turizme dayalı.

İlk kez Portekiz’in ardından da Hollanda’nın yerleştiği adanın Galle bölgesinde hala Dutch kalesini görmek mümkün. Sri Lanka Kralıyla yaptığı anlaşmayı bozup adanın diğer bölgelerinde de yerleşen Dutch’ların hakimiyet döneminde; Kandy tek bağımsız kalan yerdi. Ünlü “Buda’nın Diş Emaneti”nin  bulunduğu Kandy;Perahera Festivali'ne de ev sahipliği yapıyor. 20. Yüzyılın ortalarına kadar İngiliz kolonisi hüküm sürdüğü bu büyülü ada; şuan turizmin gözde destinasyonları arasında haklı yerini aldı.

Pratik Bilgiler

Saat Farkı:

 GMT +5,5

Başkent:

 Sri Jayawardenapura-  Kotte

Uçuş Süresi:

 11 saat

Para Birimi:

 Sri Lanka Rupisi

 

Gitmeniz İçin9Neden
1Hint Okyanus’unun İncisi
2Vahşi Yaşam
3Budist Tapınaklar
4Egzotik Sahilleri
5Seylon Çay Tarlaları
6Kandy Perahera Festivali
7Sigiraya Kayası
8Dambulla Mağaraları
9Amanwella Oteli

NE ZAMAN GİTMELİ

Ocak Şubat Mart
Nisan Mayıs Haziran
Temmuz Ağustos Eylül
Ekim Kasım Aralık

MULTI-CENTERS

Bu destinasyon ile birleştirilebilecek diğer destinasyonlar, seyahatler ve öneriler...
İncele
İLGİ ALANI...

SEYAHATLER

Size özel seyahat programınızı oluşturmak için buraya tıklayın


HİNT OKYANUSU GRUBUNDAKİ DİĞER DESTİNASYONLAR

Maldivler: THY'nin Colombo uçuşu Maldivler duraklamalı olduğundan Sri Lanka ile Maldivler tatili birleşebilir. Kültür ve deniz tatili tercihinize göre tatil programınızı düzenleyebiliriz.

Dubai:  Emirates Havayollarını tercih ederseniz 1 veya 2 gece Dubai'de konaklayıp; Arap Dünyası'nın bu lüks şehrini keşfedebilirsiniz!

Hindistan:  Hindistan'ın güney burnunda yer alan Sri Lanka ile Kerala bölgesi size unutulmaz bir tatil yaşatacaktır. Tatil süreniz 10 gün ve üzeriyse bu kombo yapılabilir.

İLGİ ALANI...

SEYAHAT ÖNERİLERİ

Size özel seyahat programınızı oluşturmak için buraya tıklayın
Saat Dilimi: 
UTC+5:30

Telefon Kodu: 
+94

Resmi Dil: 
Seylanca, Tamilce

Diğer Diller: 
İngilizce

Başkent: 
Sri Jayawardenapura - Kotte

Din: 
Budizm, Hinduizm, İslam, Hristiyan
Önerilen Havayolları: 
THY, Emirates, Qatar Havayolları

Uçuş Süresi: 
11 saat

Ana Havalimanı: 
Kolombo 

Para Birimi: 
Sri Lanka Rupisi

Vize: 
Kapı Vizesi veya e-Vize www.eta.gov.lk

Priz:
Tip D Fiş (3 dişli)

Bahşiş: 
10% Servis Bedeli genelde eklenir. Dahil değilse isteğe bağlı 10%-15% bahşiş bırakabilirsiniz.
 


NE ZAMAN GİTMELİ

Ocak Şubat Mart
Nisan Mayıs Haziran
Temmuz Ağustos Eylül
Ekim Kasım Aralık

MULTI-CENTERS

Bu destinasyon ile birleştirilebilecek diğer destinasyonlar, seyahatler ve öneriler...
İncele
Eşsiz güzellikteki yerleri keşfetmek için hemen seyahatinizi planlamaya başlayın...