Peru

Peru, Kuzey Pasifik kıyılarında yer alan bir ülke olsa da sahillerinden daha çok eski medeniyetleriyle ilgi çeken bir yer. Bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Peru'da Inka Krallığı; hem büyüklük hem de bıraktığı tarihi zenginlik açısından en öne çıkanı. Cusco şehri çevresinde kurulu olan bu medeniyetin en güzel izleri, Machu Picchu’da. Buraya trenle bir yolculuk yapılabileceği gibi, Inka Yolu'nu takip ederek de ulaşabilirsiniz. Dünyanın en güzel trekking rotalarından biri. Sınırlı sayıda kişiyle bu yürüyüşlere izin verildiği için, programınızı çok önceden yapmanızı öneriyoruz. Cusco’nun kuzeyinde yer alan Urubamba, geleneksel Peru kırsal hayatını yaşayabileceğiniz ve ilginç el işi hediyelik eşyalar satan yerel pazarlarda dolaşabileceğiniz bir yer. Ülkeye ilk giriş noktanız olan Lima, 2-3 gününüzü geçirmek isteyeceğiniz bir şehir. İspanyol kolonyal mimari eserlerini şehrin birçok yerinde görebilirsiniz. Lima, Peru mutfağının en güzel lezzetlerini tadabileceğiniz ve hareketli bir gece hayatına sahip bir yer.

 

PERU LÜKS TATİL

 

16 yy.’a kadar büyük İnka Krallığı’nın hüküm sürdüğü bu topraklar, 3 asır boyunca İspanyol sömürgesi altında kalmış ve 19 yy’da bağımsızlığına kavuşmuş. Inka döneminin en güzel izleri Cusco civarında görülebilir ve bu dönem konuşulan Quechua dilini hala yerliler kullanmakta. Sömürge döneminin izlerini de Lima ve Cusco’da görmek mümkün. Peru’da ilgi çeken bir başka yer de Nazca Çizgileri. Ülkenin güneyinde, Nazca Çölü’nde yer alan bu geometrik çizgileri, en güzel yukarıdan yapacağınız bir uçuşla gözlemleyebilirsiniz. Yine ülkenin güneyinde, Bolivya sınırında yer alan Titicaca Gölü, Peru folklorik hayatını yaşayıp, gölde yapacağınız gezintilerle dingin bir tatil geçirebileceğiniz bir yer. Gölün kenarında yer alan Puno şehri, yüzen adalarda yaşayan Uros Topluluğu’yla tanışma noktanız. Güney sahillerinde yer alan Paracas Ulusal Parkı’nda, vahşi hayatı ve penguen ve denizaslanlarını görebilirsiniz. Burada yer alan Pisco şehri, ülkenin resmi içkisi olan Pisco’nun üretildiği yer. Güneyde yapacağınız gezide, “beyaz şehir” olarak anılan Arequipa’yı gezip burandan da Colca Kanyonu’nda trekking yapabilirsiniz. Ülkenin kuzeydoğusu ise bambaşka bir deneyime sizi davet ediyor. Brezilya Amazon Yağmur Ormanları’nın devamına ev sahipliği yapan Peru, burada size vahşi bir doğa ve vahşi hayvanların olduğu bir macera tatili sunuyor. Iquitos şehrinden lüks nehir gemileriyle ulaşabileceğiniz Amazon ormanları, tatilinizin birkaç gününü geçirmeyi isteyeceğiniz bir yer. Peru seyahati, birbirinden ilginç rotalarıyla, kültürüyle ve mutfağıyla, ziyaretçilerini fazlasıyla cezbeden bir destinasyon.

Pratik Bilgiler

Saat Farkı:

 UTC -5

Başkent:

 Lima

Uçuş Süresi:

 19 saat

Para Birimi:

 Nuevo Sol (PEN)

 

 

 

 

 

Gitmeniz İçin9Neden
1Machu Picchu
2Inka izinde Cusco
3Hareketli Lima
4İspanyol Kolonyal Mimarisi
5Amazon Yağmur Ormanları
6Titicaca Gölü
7Paracas Ulusal Parkı
8Peru kültürü ve folklorik yaşamı
9Peru Mutfağı

NE ZAMAN GİTMELİ

Ocak Şubat Mart
Nisan Mayıs Haziran
Temmuz Ağustos Eylül
Ekim Kasım Aralık

MULTI-CENTERS

Bu destinasyon ile birleştirilebilecek diğer destinasyonlar, seyahatler ve öneriler...
İncele


LATİN AMERİKA GRUBUNDAKİ DİĞER DESTİNASYONLAR

Güney Amerika: Ekvador, Kolombiya, Brezilya, Bolivya ve Şili dışında ile sınırları olsa da kara ve deniz yoluyla geçiş uygun değil. Havayolu ile geçişler de pahalı. Yine de uzun bir program için farklı bir Güney Amerika ülkesi ile Peru gezinizi birleştirebilirsiniz.
Saat Dilimi: 
UCT-5

Telefon Kodu: 
+51

Resmi Dil: 
İspanyolca

Diğer Diller: 


Başkent: 
Lima

Din: 
Hristiyan

Önemli Bilgi: 
Machu Picchu için Inka Yolu Trekking rezervasyonunuzu çok önceden yapmanızı öneririz. Her gün için sınırlı sayıda kişinin girişine izin veriliyor.
Önerilen Havayolları: 
THY, +Air Europa + Latam

Uçuş Süresi: 
19 saat (Aktarmalı)

Ana Havalimanı: 
Lima 

Para Birimi: 
Nuevo Sol (PEN)

Vize: 
Yok

Priz: 
Tip C (2 dişli) & A (3 dişli) Fiş

Bahşiş: 
Servis Bedeli faturaya dahil edilmediyse 10%'a kadar bahşiş bırakabilirsiniz. Tur rehberlerine yarım günlük turda 2-3USD; tam günlük turda 5USD bahşiş verebilirsiniz.


NE ZAMAN GİTMELİ

Ocak Şubat Mart
Nisan Mayıs Haziran
Temmuz Ağustos Eylül
Ekim Kasım Aralık

MULTI-CENTERS

Bu destinasyon ile birleştirilebilecek diğer destinasyonlar, seyahatler ve öneriler...
İncele
Eşsiz güzellikteki yerleri keşfetmek için hemen seyahatinizi planlamaya başlayın...