Ekvador & Galagapos

 Ekvador, gün geçtikçe turizmin gözde destinasyonlarından biri haline geliyor. Bunda, ülkenin yaptığı ve “Tek ihtiyacınız olan şey Ekvador” sloganıyla bütünleşen tanıtım kampanyalarının payı büyük. Güney Amerika’daki bu küçük ama sunduklarıyla büyük ülke, ziyaretçilerine kültürden folklorik hayata, doğadan deniz sporlarına kadar birçok alternatif deneyim sunuyor. Darwin’in Evrim Kuramı’nın esin kaynağı olan Galapagos adaları, Ekvador’da en ilgi çeken yer. Uçakla ulaşılan bu adalarda muhteşem bir tabiat sizi bekliyor. Yalnızca belirli sayıda kişinin profosyonel bir rehberle gezebildiği bu adalarda; penguenleri, adaya adına veren devasal Galapagos kaplumbağlarını izleyebilir; deniz aslanlarıyla birlikte yüzebilirsiniz. Bu adaları bir cruise ile gezebileceğiniz gibi; Puerto Ayora, Puerto Villamil ve Puerto Baquerizo Moreno adalarından birinde konaklayabilirsiniz de. Galapagos adalarında iki mevsim hakim: Aralık-Mayıs sıcak ve yağmurlu; Haziran-Kasım denizde dalgaya sebep olan rüzgarlı ve serin bir hava. Denizin sakin olduğu Aralık-Mayıs ayları adaların en yoğun ziyaret edildiği dönem. Darwin ve Wolf adaları dünyanın en iyi dalış yerlerinden ve burada çekiç başlı köpekbalığı gibi birçok köpekbalığı türünü görebilirsiniz; bunun için en iyi dönem Temmuz – Kasım arası.

 

EKVADOR LÜKS TATİL

 

Ekvador, diğer Latin ülkeleri gibi uzunca bir dönem İspanyol sömürgesi altında kalmış. Öncesinde İnka Krallığı’nın hakimiyet sürdüğü bu topraklar 19 yy’da bağımsızlığını kazanmış. Ülkede hem yerli ve folklorik hem de İspanyol kültürünün izlerini görebilirsiniz. Ülkege giriş yapacağınız Quito şehri, Cuenca ile birlikte İspanyol kolonyal mimarisinin en güzel eserlerine ev sahipliği yapıyor. Ülkenin iç kesimlerinde, Andean dağlarının yamaçlarına kurulu bu şehirlerden, Otavalo gibi folklorik kültürünü devam ettiren ve çok renkli pazarlara sahip olan şirin kasabaları gezebilirsiniz. Ülkenin neredeyse yarısını yaplayan Amazon ormanları ise tabiat severler için tam bir cennet. Bir çok eko-tatil seçeneği sunan Amazon ormanlarını keşfe çıkabilirsiniz. Cuyabeno Wild Life Reserve ve Mindo Cloudforest bunların içlerinde en iyisi. Quito’ya 3 saat mesafadeki Cotopaxi, dünyanın en yüksek aktif yanardağı. Cotopaxi Ulusal Park’ı gezip bu muhteşem yanardağı yakından görebilirsiniz. Guayaquil, Ekvador’un en büyük şehri. Deniz kenarında kurulu olan bu liman şehri, hareketli bir şehir hayatına sahip. Çok uzun bir sahil şeridine sahip olan ülke, deniz tatili ve sörf için de tercih edilen bir yer. Özellikle Montanita, sörfçülerin cenneti! Ekvador’da, küçük bir ülke olmasının avantajını kullanarak, birbirinden farklı aktiviteyi ve geziyi rahatlıkla aynı gezide gerçekleştirebilirsiniz.

Pratik Bilgiler

Saat Farkı:

 UTC -5

Başkent:

 Quito

Uçuş Süresi:

 21 saat

Para Birimi:

 ABD Doları (USD)

 

 

 

 

 

 

 

Gitmeniz İçin9Neden
1Darwin’e ilham veren Galapagos Adaları
2Penguen, Deniz Aslanları, Köpek Balıkları..
3Quito ve Cuenca’nın kolonyal mimarisi
4Amazon Ormanları’nda Eko-Tatil
5Yağmur ormanlarında Trekking ve Doğa Sporları
6Cotopaxi Yanardağı
7Darwin ve Wolf adalarında köpekbalıklarını izleme
8Pasifik sahillerinde deniz tatili ve dalış
9Andean kasabalarında folklorik kültür

NE ZAMAN GİTMELİ

Ocak Şubat Mart
Nisan Mayıs Haziran
Temmuz Ağustos Eylül
Ekim Kasım Aralık

MULTI-CENTERS

Bu destinasyon ile birleştirilebilecek diğer destinasyonlar, seyahatler ve öneriler...
İncele


LATİN AMERİKA GRUBUNDAKİ DİĞER DESTİNASYONLAR

Güney Amerika: Havayolu ile ülkeler arası geçişler pahalı. Yine de uzun bir program için farklı bir Güney Amerika ülkesi ile Ekvador gezinizi birleştirebilirsiniz.
Saat Dilimi: 
UCT-5

Telefon Kodu: 
+593

Resmi Dil: 
İspanyolca

Diğer Diller: 


Başkent: 
Quito

Din: 
Hristiyan

Önemli Bilgi: 
Galapagos Adaları'na seyahatiniz için rezervasyonunuzu çok önceden yapmanızı öneririz.
Önerilen Havayolları: 
THY, + LATAM 

Uçuş Süresi: 
21 saat (Aktarmalı)

Ana Havalimanı: 
Quito 

Para Birimi: 
ABD Doları (USD)

Vize: 
Yok

Priz: 
Tip A (3 dişli) Fiş

Bahşiş: 
Servis Bedeli faturaya dahil edilmediyse 10%'a kadar bahşiş bırakabilirsiniz. Tur rehberlerine yarım günlük turda 2-3USD; tam günlük turda 5USD bahşiş verebilirsiniz.


NE ZAMAN GİTMELİ

Ocak Şubat Mart
Nisan Mayıs Haziran
Temmuz Ağustos Eylül
Ekim Kasım Aralık

MULTI-CENTERS

Bu destinasyon ile birleştirilebilecek diğer destinasyonlar, seyahatler ve öneriler...
İncele
Eşsiz güzellikteki yerleri keşfetmek için hemen seyahatinizi planlamaya başlayın...